Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Методики лікування кератоконусу

Оскільки на сьогоднішній день не відомі механізми розвитку та природа виникнення кератоконусу, лікування даного захворювання складає великі труднощі. Сучасні методи лікування кератоконусу об’єднують терапевтичні та хірургічні. 

На початкових стадіях для покращення гостроти зору використовують окулярну та контактну корекцію. 

На ранніх стадіях кератоконусу проводиться процедура крос-лінкінг, яка дозволяє укріпити рогівку, зупинити її витончення, призупинити прогресування захворювання, зберегти зорові функції, і найголовніше – запобігти пересадці рогівки.

На пізніх стадіях кератоконусу, при наявності значного витончення або рубцювання рогівки показана кератопластика (пересадка рогівки).

Історія

Ще в 1748 році німецький окуліст Бурхард Маухарт (Burchard Mauchart) у своїй докторській дисертації описав пацієнта з невідомою хворобою очей, яку він назвав "staphyloma diaphanum". Однак перший детальний опис кератоконусу представив в 1854 році британський лікар Джон Ноттінгем (John Nottingham). Повідомивши про відомі йому випадки "конічної рогівки", він виділив кілька класичних симптомів: поліопія, втрата міцності рогівки, складності у підборі окулярів для пацієнта.

У 1859 році британський хірург Вільям Боуман (William Bowman) для діагностики кератоконусу використав офтальмоскоп, винайдений німецьким лікарем і фізиком Германом Гельмгольцем. Він описав під яким кутом нахилу дзеркальця найкраще помітна конічна форма рогівки. До моменту появи роботи швейцарського офтальмолога Йоганна Хорнера (Johann Horner) "З приводу лікування кератоконусу" назва захворювання вже була загальноприйнятою. Методи лікування того часу були розроблені під керівництвом провідного німецького офтальмолога Альберта фон Грефе. Рогівку припікали розчином нітрату срібла для відновлення її нормальної форми і накладали на око щільну пов'язку з тканини, просочену розчином, який викликав звуження зіниці.

Винайдена у 1888 році контактна лінза відразу знайшла широке застосування в корекції зору при кератоконусі. Французький лікар Юджин Кальт (Eugene Kalt) створив зі скла спеціальну оболонку, яка стискала рогівковий конус. З початку XX століття результати в дослідженні кератоконусу дозволили краще зрозуміти захворювання і розширити вибір методів лікування.

Лікування кератоконусу

Контактні лінзи

Окуляри дозволяють коригувати слабкий астигматизм на ранній стадії кератоконусу. Прогресування захворювання супроводжується подальшим погіршенням гостроти зору, змушуючи пацієнта змінювати окуляри чи застосовувати контактні лінзи. Ефект від використання контактних лінз виникає завдяки слізній рідині, яка, заповнюючи простір між рогівкою і лінзою, забезпечує рівномірне заломлення світла. Для корекції астигматизму при кератоконусі розроблено декілька типів контактних лінз.

Традиційно, при кератоконусі використовували жорсткі газопроникні контактні лінзи, хоча виробники створювали і спеціальні "м'які", гідрофільні лінзи. Однак, м'які лінзи, частково повторюючи форму рогівки, зводять нанівець їх корекційний ефект. Вирішення проблеми стала розробка гібридних лінз з твердим центром і м'якою периферією. Однак такі лінзи, як і м'які, підходять не всім пацієнтам.Лікування кератоконусу методом крос-лінкінгу (Corneal Collagen Cross-linking)

Новітнім терапевтичним методом лікування кератоконусу є крос-лінкінг - Corneal Collagen Cross-linking з рибофлавіном (скорочено CCL, або CXL - в Європі). Методика крос-лінкінгу грунтується на зміцненні рогівки в результаті ущільнення зв'язків між її колагеновими волокнами. Принцип методу полягає у поєднанні закапування рибофлавіну з наступним ультрафіолетовим опроміненням рогівки лампою Зайлера. Ця методика дозволяє призупинити процес прогресування кератоконусу, запобігти витонченню і випинанню рогівки, а найважливіше - уникнути пересадки рогівки.

Процедура укріплення рогівки методом крос-лінкінгу була розроблена групою німецьких та швейцарських вчених під керівництвом професора Зайлера. Вперше процедура крос-лінкінгу була проведена в 1998 році. В Україні методика застосовується з 2007 року.

Процедура крос-лінкінгу відбувається у кілька етапів:

  • в стерильних умовах знімають поверхневий шар рогівки;
  • з певним інтервалом часу проводиться закапування 0,1 % розчину рибофлавіну;
  • після досягнення відповідної концентрації рибофлавіну в рогівці проводиться опромінення рогівки ультрафіолетом;
  • по закінченню процедури на рогівку накладається контактна лінза, яка захищає рогівку і зменшує дискомфорт протягом 3-4-х днів;
  • лікування проводиться один раз і дає ефективний результат протягом 8-10 років. За необхідності процедуру можна повторити.

Для діагностики та лікування кератоконусу в медичному центрі ВІЗЕКС® використовується сучасний комплекс діагностично-лікувального обладнання. Спеціалізований прилад Allegro Oculyzer WaveLight AG дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях, а ультрафіолетова лампа Зайлера - максимально ефективно застосувати методику крос-лінкінгу (cross-linking) для лікування кератоконусу.

Хірургічне лікування

Сегментні кільцеві імплантати (не дозволені до застосування в Україні)

Кільцеві сегменти для імплантації в рогівку були розроблені наприкінці ХХ століття для поліпшення гостроти зору і «вирівнювання» поверхні рогівки. Під час імплантації здійснюється надріз по периферії рогівки. Дугоподібні сегменти, виготовлені з поліметилметакрилату, імплантуються в шари строми рогівки по обидві сторони зіниці. Сегменти здійснюють тиск, спрямований назовні від конуса, і його верхівка осідає, приймаючи більш природну форму.

Перевагою даної процедури є те, що імплантати можна видалити в разі невдалої корекції.

Пересадка рогівки (кератопластика)

10-25% пацієнтів із діагнозом кератоконус не можуть пройти процедуру крос-лінкінгу через критичне витончення або рубцювання рогівки. У такому випадку рекомендована наскрізна кератопластика (пересадка рогівки).