Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Аномалії рефракції

Заломлення світла в оці, як в оптичній системі, може порушуватися. Ці порушення називаються аномаліями рефракції або заломлення (refractio (лат.) - заломлення). До аномалій рефракції відносяться короткозорість, далекозорість та астигматизм.

Для розуміння сенсу цих аномалій нагадаємо як працює оптика.

У кожної лінзи існує фокусна відстань. Ця постійна величина (зокрема, що залежить від радіуса кривизни даної лінзи) показує, на якій відстані від лінзи формується зображення при заломленні в ній світлових променів, які пройшли від нескінченно віддаленого предмета. Саме на цій відстані і має розташовуватися пристрій, що реєструє зображення предмета, наприклад, фотоплівки у фотоапараті.

 


У звичайному оці фокусна відстань рогівки дорівнює приблизно 23,5 мм і саме на цій відстані від неї розташовується сітківка. У такому випадку людина бачить чітке зображення предмета (якщо, звичайно, у неї немає інших офтальмологічних захворювань).

Проте, в деяких випадках виникає невідповідність між фокусною відстанню рогівки і місцем, де розташована сітківка (тобто, довжиною ока). При цьому зображення виходить або перед сітківкою, або за нею.

Короткозорість (міопія)

Короткозорість - це аномалія рефракції, при якій зображення падає не на сітківку ока, а перед нею через те, що око занадто сильно фокусує зображення (у співідношенні до передньо-заднього розміру очного яблука). Людина при цьому добре бачить зблизька, але погано бачить вдалечінь і повинна користуватися окулярами або контактними лінзами.

Короткозорість (міопія)Короткозорість (міопія)Короткозорість (міопія)

Залежно від ступеня розрізняють:

  • міопію слабкого ступеню - до 3 діоптрій;
  • міопію середнього ступеню - до 6 діоптрій ;
  • міопію високого ступеню - вище 6 діоптрій.

Далекозорість (гіперметропія)

Далекозорість - аномалія рефракції ока, яка полягає у тому, що зображення далеких предметів в спокої акомодації фокусуються поза сітківкою. У молодому віці при далекозорості слабкого ступеню за допомогою напруги акомодації можна сфокусувати зображення на сітківці.

Для отримання чіткого зображення на сітківці доводиться посилювати рефракцію. Існує помилкова думка, що далекозорі добре бачать вдалечінь, проте це не завжди так. Часто далекозорі бачать погано і зблизька, і вдалечінь.

Далекозорість (гіперметропія)Далекозорість (гіперметропія)Далекозорість (гіперметропія)

Розрізнять три ступені далекозорості:

  • гіперметропія слабкого ступеню - до 2 діоптрій;
  • гіперметропія середнього ступеню - від 2 до 4 діоптрій;
  • гіперметропія високого ступеню - понад 4 діоптрії.

Астигматизм

Астигматизм - аномалія будови органа зору, яка полягає в тому, що радіус кривизни рогівки (рідко кришталика) в різних меридіанах виявляється неоднаковим.

НормаАстигматизм

 При астигматизмі деякі ділянки зображення можуть фокусуватися на сітківці, інші - за чи перед нею.

Астигматизм

В результаті людина бачить спотворене зображення. При астигматизмі є поєднання різних рефракцій або різних ступенів однієї рефракції.

Загальний астигматизм складається з рогівкового і кришталикового, хоча, як правило, основною його причиною є порушення сферичності рогівки. При корекції рогівкового астигматизму необхідно зробити заломлюючу силу рогівки однаковою в різних точках.

Виділяють три ступені астигматизму:

  • слабкого ступеню - до 2 діоптрій
  • середнього ступеню - до 3 діоптрій;
  • високого ступеню - вище 3 діоптрій.