Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Розвиток рефракційної хірургії

Ідея рефракційної хірургії виникла у європейських і американських лікарів у другій половині XIX століття. Вони звернули увагу на те, що після операції, на рогівці утворюється рубець, який може змінювати форму рогівки. Першим офтальмохірургом, який застосував цей ефект на практиці у 40-х роках ХХ століття, був японець Цутому Сато, якого, власне, вважають основоположником радіальної кератотомії. Суть методу полягала в нанесенні за допомогою спеціального леза радіальних надрізів (насічок) на рогівці, які згодом зросталися. В процесі загоєння рогівка потовщувалась, що дозволяло усувати короткозорість (до 6-10 діоптрій) і астигматизм.

Втім перші рефракційні операції часто супроводжувалися серйозними ускладненнями. Точність і стабільність такої корекції зору залишали бажати кращого. До того ж, обладнання хірурга було далеке від мікронної точності. Саме цей метод і породив безліч розмов і упереджень, які, на жаль,  інколи лякають людей і сьогодні.

В 70-і роки минулого століття метод радіальної кератотомії радикально розвинув і популяризував радянський офтальмолог Святослав Федоров. Уже тоді з'явилися  нові алмазні інструменти і мікроскопи, які дозволили перейти радіальній кератотомії на вищий рівень.

У 70-80-х роках ХХ століття сотні тисячам пацієнтів була проведена радіальна кератотомія, в основному в СРСР і США. Зараз цей метод не застосовують через низьку прогнозованість результатів і високі ризики ускладнень.

Перша ексимерлазерна операція за методом ФРК була виконана в 1985 році. Так само як і при радіальній кератотомії, вплив здійснювався безпосередньо на рогівку ока. Втім принцип методу ФРК був іншим: форма рогівки змінювалась під впливом лазера, що випаровував тканини з  поверхні і таким чином формувалась нова поверхня рогівки. Висока точність проведення процедури дозволяла досягти  прогнозованості результату і  значно зменшити розвиток ускладнень після корекції зору. Але для пацієнта був украй неприємний період відновлення поверхневого шару рогівки, також адаптаційний період  закінчувався лише через місяць після операції.

Найбільш популярна сьогодні методика лазерної корекції LASIK (ЛАСІК) з'явилася наприкінці 80-х років ХХ століття. Відмінною перевагою процедури LASIK було те, що поверхневі шари рогівки не зазнавали впливу лазера, а випаровування тканин рогівки відбувалося з середніх шарів. Цей метод лазерної корекції став справжньою революцією в рефракційній хірургії і сьогодні процедуру LASIK успішно застосовують провідні офтальмологічні клініки світу.